Hírek
2011. Július 22. 14:41, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress
Őssejtből fogakat - már közel a megoldás
Japán kutatók őssejtek segítségével állítottak elő használható, beépülésre képes fogat. Az új szervet beültették egy egér szájába, ami tökéletesen tudja használni „szerzeményét”.
A tudósok most azon ötletelnek, hogy milyen módon lehetne az embereken is segíteni.
A Tokiói Egyetem professzora, Takasi Tsuji munkatársaival együtt hámsejt és embrionális őssejt kombinálásával fogcsírát hozott létre. Ezt kollagénformára erősítették, így ki is alakult a már használható rágószerv. - írja a Népszabadság.
Ezt egy felnőtt egér veséjét körülvevő membrán alatt alakították ki. Még az íny is megjelent. Ezt követően a zápfogat átültették egy egy hónapos egér szájába, ahol sikeresen beágyazódott és rögzült. A látottak alapján tökéletesen lehet vele rágni, és a fájdalmat is érzi ez a szerv.
A tudósok közölték, hogy most vizsgálják az emberi alkalmazás lehetőségét. Paul Sharp, a londoni Kings’ College kutatója úgy gondolja, hogy ehhez a vesében való növesztést mindenképpen el kellene hagyni, és ki kell alakítani egy olyan eljárást, melyben a testen kívül is tökéletesen lehet növeszteni a szerveket. Ha ez sikerül, akkor ez új korszakot hozhat a fogpótlás történetében.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. November 22. 08:52, szombat | Belföld
Kövér László: nincs biztosabb szellemi iránytű, mint a józan ész
2025. November 22. 08:51, szombat | Belföld
Magyar Közút: téli csapadék érkezik, több hullámban, többféle formában
Az előttünk álló napokban országos szinten borult, csapadékos időre készüljünk, a csapadék halmazállapota folyamatosan változik - hívta fel a figyelmet a Magyar Közút Nonprofit Zrt. a Facebook-oldalán pénteken.
2025. November 22. 08:50, szombat | Belföld
Orbán Viktor: meg kell akadályozni, hogy az európaiak belemeneteljenek a háborúba
Meg kell akadályozni, hogy az európaiak belemeneteljenek az orosz-ukrán háborúba - jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
2025. November 21. 07:29, péntek | Belföld
Fegyvert fogott a köztársasági elnök
Sulyok Tamás a Magyar Honvédség főparancsnokaként lő- és menetgyakorlatán vett részt, az MH BHD püspökszilágyi kiképzőbázisán.
