Városlista
2025. november 22, szombat - Cecília

Hírek

2012. Március 24. 14:07, szombat | Belföld
Forrás: STOP

Nincs több lopkodás - plágiumkereső szoftverek buktatnak le

Nincs több lopkodás - plágiumkereső szoftverek buktatnak le

Régi és új problémára jelenthet megoldást az a szoftver, melyet plágiumkeresésre fejlesztettek ki a Magyar Tudományos Akadémia szakemberei.

Az ingyenesen letölthető program arra szolgál, hogy egyértelműen kiderüljön: valaki nem saját szellemi termékével próbál érvényesülni.

Amellett, hogy az egyetemeken időtlen idők óta gondot okoz, hogy kiderítsék, a szakdolgozatokat valóban az a diák írta-e, akinek a neve a borítón szerepel, a könyvkiadók is küzdenek hasonló gondokkal, sőt, még a tudományos publikációk terén is előfordul ilyesmi. A probléma minden esetben ugyanabból fakad: akadnak olyanok, akik mindenáron meg szeretnék könnyíteni maguknak a diploma megszerzését, vagy esetleg más tollaival ékeskednének.

A plágiumkereső szoftver mindannyiuk rémálma, hiszen pillanatok alatt felismeri az egyező részeket egy korábbi szakdolgozattal, vagy máshol megjelent írással. Egy hatalmas adatbázisról van tulajdonképpen szó, melybe betáplálva az új szöveget, kiderül, hogy volt-e már hasonló, vagy vele megegyező korábban. Ezáltal nagyon hamar lebuknak a próbálkozók, hiszen a programot akár úgy is be lehet állítani, hogy tíz, vagy még kevesebb szavanként ellenőrizze a szöveget, így szinte képtelenség túljárni az eszén. A szoftver célja tehát az, hogy minél kevesebben tegyenek kísérletet a csalásra.

A program neve - igen találóan - KOPI, használta pedig valóban viszonylag egyszerű: egy gyors regisztráció után a felhasználó beléphet a rendszerbe, és feltöltheti azokat a dokumentumokat, amelyeket ellenőrizni szeretne. Ezután több lehetőség közül választhat, vagy két általa feltöltött anyagot hasonlít össze, vagy az összes felhasználó összes dokumentumát vizsgálja, esetleg az internetes adatbázisban is kutakodhat egyezések után. A keresés egyébként teljesen automatikus, az eredményről pedig belső üzenetben értesítik az érdeklődőt. A regisztráció után elérhetővé válik a súgó funkció, mely nagyon hasznos lehet annak, aki először kísérli meg a plágiumkeresést.

A www.kopi.sztaki.hu oldal nem csak arra szolgál, hogy lopott szövegeket kereshessünk, hanem olyan alapvető információk is megtalálhatók rajta, mint a plágiumra vonatkozó jogszabályok. Aki tehát szívesen elmélyedne a témában, rengeteg hasznos és érdekes adalékot talál itt a témában.

STOP

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 22. 08:51, szombat | Belföld

Magyar Közút: téli csapadék érkezik, több hullámban, többféle formában

Az előttünk álló napokban országos szinten borult, csapadékos időre készüljünk, a csapadék halmazállapota folyamatosan változik - hívta fel a figyelmet a Magyar Közút Nonprofit Zrt. a Facebook-oldalán pénteken.

2025. November 22. 08:50, szombat | Belföld

Orbán Viktor: meg kell akadályozni, hogy az európaiak belemeneteljenek a háborúba

Meg kell akadályozni, hogy az európaiak belemeneteljenek az orosz-ukrán háborúba - jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

2025. November 21. 07:29, péntek | Belföld

Fegyvert fogott a köztársasági elnök

Sulyok Tamás a Magyar Honvédség főparancsnokaként lő- és menetgyakorlatán vett részt, az MH BHD püspökszilágyi kiképzőbázisán.