Városlista
2025. november 22, szombat - Cecília

Hírek

2011. November 12. 07:16, szombat | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Így csökkenthető a rák kockázata

Így csökkenthető a rák kockázata

Ételeink rosttartalmának növelése csökkentheti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát – idézte brit kutatók megállapítását a BBC hírportálja.

A londoni Imperial College kutatói 25 korábbi tanulmány adatainak elemzésével úgy találták, hogy a napi rostbevitel 10 grammal való emelése 10 százalékkal csökkenti a bélrák kockázatát, ugyanakkor a gyümölcsökre és a zöldségekre ez a csökkentő hatás nem bizonyult érvényesnek.

A The British Medical Journal (BMJ) című orvosi folyóiratban ismertetett elemzéshez összesen 2 millió ember bevonásával készült tanulmányok adatait tekintették át. Rákmegelőző hatásúnak találták a teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret, a barna rizst, a gabonából készült pelyheket (zabpehely, kukoricapehely) és kásákat.

Dagfinn Aune kutatásvezető, az Imperial College London biostatisztikusa szerint az eredmények egyenes arányosságot mutattak az elfogyasztott étkezési rost mennyisége és a vastagbélrák kockázatának csökkenése között. Eredményeik szerint azoknál, akiknek étrendjébe napi 90 gramm teljes értékű gabonát iktattak, 20 százalékkal csökkent a rák kockázata. A gyümölcsökben és zöldségekben lévő rostokkal kapcsolatban azonban nem sikerült ilyen összefüggést kimutatniuk a kutatóknak.

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 21. 07:29, péntek | Belföld

Fegyvert fogott a köztársasági elnök

Sulyok Tamás a Magyar Honvédség főparancsnokaként lő- és menetgyakorlatán vett részt, az MH BHD püspökszilágyi kiképzőbázisán.

2025. November 21. 07:24, péntek | Belföld

Borult, csapadékos idő várható a hétvégén, többfelé havazhat is

Borult, csapadékos idő várható a hétvégén, pénteken és szombaton többfelé havazhat, és a szél is megélénkül - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.

2025. November 21. 07:24, péntek | Belföld

Koncz Zsófia: akkor tudunk erős nemzetet építeni, ha boldogok a családok

Akkor tudunk erős nemzetet építeni, ha boldogok a családok, hiszen a családok jelentik a magyarság erejét

2025. November 20. 07:31, csütörtök | Belföld

Ingatlanfejlesztők: 2025 a lakáspiaci fordulat éve lett Magyarországon