Hírek
2019. Február 09. 12:10, szombat |
Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Amerika reméli, hogy Afganisztánban még július előtt megszülethet a békeegyezség
Afganisztánban remélhetőleg még a júliusi választások előtt megszülethet az egyezség a békéről
- fejtette ki Zalmay Khalilzad, az amerikai külügyminisztérium afganisztáni és pakisztáni különmegbízottja egy washingtoni konferencián pénteken kora este. Khalilzad csütörtökön tért vissza hatnapos útjáról, melynek során Katarban, Pakisztánban és Afganisztánban folytatott tárgyalásokat - közvetlenül a tálibok képviselőivel is - az afgán békemegállapodás esélyeiről és feltételeiről.
A különmegbízott ugyan optimistának mondta magát, de elismerte, hogy "sok még a tennivaló" az esetleges békeegyezség kimunkálásával.
Az Amerikai Békeintézetben (USIP) tartott előadásában Khalilzad kifejtette, hogy az amerikai álláspont szerint Afganisztán számára az lenne a legkedvezőbb, ha még a júliusra tervezett választások előtt sikerülne megállapodniuk a táliboknak és a kabuli kormánynak.
"Addig még van elegendő idő" - tette hozzá. Leszögezte, hogy elsődleges célja nem a kivonulásról, hanem a békekötésről szóló megállapodás tető alá hozása.
"A békeegyezmény teheti lehetővé a kivonulásról szóló megállapodást" - fogalmazott.
Khalilzad - aki maga is afganisztáni születésű - fontosnak tartotta leszögezni, hogy "félreértették Donald Trump elnök álláspontját" azok, akik úgy vélik, az amerikai katonák bármi áron kivonulnak.
A különmegbízott hangsúlyozta: "Csak bizonyos feltételek mellett vonulunk ki, abban az esetben, ha már nem lesznek többé terroristák, akik Afganisztán felől fenyegetik az Egyesült Államokat."
Hozzátette azt is, hogy erről már "elvi megállapodás" született a tálibokkal, akik ígéretet tettek arra, hogy "egyetlen terrorista csoport sem használhatja fel Afganisztán földjét az Egyesült Államok elleni támadásra".
"A szavak azonban nem elégségesek, kiváltképp amikor az amerikaiak biztonságáról van szó" - emelte ki Khalilzad, és leszögezte, hogy a táliboknak egy - közelebbről nem részletezett - "mechanizmust" kell kidolgozniuk elkötelezettségük bizonyságaként.
Hozzátette, hogy a tárgyalásokon az amerikai fél végig ragaszkodni fog az amerikai értékrendhez, az emberi jogokhoz, a sajtószabadsághoz, a nők jogainak tiszteletben tartásához.
A diplomata mindazonáltal hangsúlyozta: a béketárgyalások következő szakaszában a táliboknak és a kabuli kormány képviselőinek kell egyeztetniük.
"Mi nem hozhatjuk meg a döntéseket helyettük" - hangoztatta.
Donald Trump amerikai elnök már 2016-os választási kampányában ígéretet tett arra, hogy véget vet a régóta húzódó afganisztáni csatározásnak, amelyet Washington a 2001. szeptember 11-ei, amerikai földön elkövetett terrortámadások után indított meg. Tavaly decemberben bejelentette a fokozatos csapatkivonást, kedden elmondott évértékelő beszédében pedig megerősítette, hogy kormányzata le akarja zárni "a végeérhetetlen háborúkat".
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld
Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen
Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.
2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld
Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –