Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2013. Július 29. 19:01, hétfő | Külföld
Forrás: MTI

Afganisztánban magyar katonák is segítik Nemzetközi Katonai Rendőrség munkáját

Afganisztánban magyar katonák is segítik Nemzetközi Katonai Rendőrség munkáját

A Magyar Honvédség (MH) három katonája is segíti a Nemzetközi Katonai Rendőrség, az IMP (International Military Police) munkáját Afganisztánban a kabuli repülőtéren.

Az MH Kabul Nemzetközi Repülőtér Őr- és Biztosító Kontingenséhez tartozó katonák egy hét alatt átlagosan 40 figyelmeztetést, és legalább 15 feljelentést készítenek.
A kontingensnek az MTI-hez eljuttatott hétfői közleménye szerint a táborban a rend betartatása mellett az IMP alapvető feladatai közé tartozik az éjszakai járőrözés, a balesetek helyszínelése, a repülőtéren csomag- és személyellenőrzés, továbbá a kórházba érkező helyi lakosok ellenőrzése is. A katonai rendészek a helyi munkásokkal és a tábor területén tartózkodó összes civillel és katonával szemben intézkedhetnek.
Az IMP iroda úgy működik, mint egy rendőrőrs, ahol a magyarok mellett tizenhat francia és egy macedón is dolgozik. Itt veszik fel a jegyzőkönyvekhez készített vallomásokat és itt látják el az ügyeleti szolgálatot is, továbbá a megsemmisítésig ebben az irodában őrzik az úgynevezett amnesty boxban leadott tárgyakat is. Ezek azok a "tiltott dolgok", amelyeket a bázisra történő belépéskor, illetve a repülőgépre való felszálláskor még büntetés nélkül le lehet adni. "A kapukon kihelyezett dobozokba leggyakrabban kést és lőszert dobnak be a helyi lakosok, de emellett szinte mindenféle elképzelhető és elképzelhetetlen eszközt és anyagot is hagytak már bennük" - fogalmaz a közlemény.
A NATO vezette afganisztáni nemzetközi erő (ISAF) 2014 végén fejezi be küldetését, és kivonja harci erőit a közép-ázsiai országból. A nemzetközi haderő fokozatosan, tartományról tartományra haladva adja át az afgán kormányerőknek a biztonság fenntartásáért viselt fő felelősséget. Ezzel együtt - ahogy abban a tavalyi chicagói NATO-csúcson is megállapodtak - a nemzetközi haderő 2014-es kivonulása után sem hagyják magára Afganisztánt. Új nemzetközi misszió kezdődik, amelyben már a kiképzésre, tanácsadásra és támogatás nyújtására összpontosítanak majd.
Idén március végén a Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoportjának (PRT) utolsó, 13. váltása, majd májusban egy újabb egység, a harci helikopter mentorcsoport is befejezte tevékenységét Afganisztánban.
A PRT és a Mi-35 Légi Kiképzés-támogató Csoport kivonása után az Afganisztánban szolgáló mintegy 420 magyar katona jelenleg hat kontingensbe szerveződve és egyéni beosztásokban látja el feladatait. A hat tovább tevékenykedő magyar kontingens: a Magyar-amerikai Katonai Tanácsadó Csoport, a MH Mi-17 Légi Tanácsadó Csoport, a MH Különleges Műveleti Kontingens, a MH Logisztikai Iskola Magyar Mentorcsoport, a MH Nemzeti Támogató Elem Afganisztán, valamint a MH Kabul Nemzetközi Repülőtér Őr és Biztosító Kontingens.

Címkék: afganisztán, katonák

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld

Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen

Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.

2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld

Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel

Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.

2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld

Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi

Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –